Мощен финален щурм на МИКС СОФИЯ ги короняса като новия Шампион на ББЛ край морето.

10.06.2019 16:57

Приключиха четвъртите поредни Национални финали на Българска Баскетболна Лига (ББЛ)!

През сезон 2018/2019 в Националните финали участие взеха отборите на Хебър (Пазарджик), Светкавица (Търговище), Микс (София), Ънстопабъл (Добрич), Макс спорт (Пловдив), Чардафон (Габрово), Бавни и яростни (Плевен) и сборен отбор на домакините от Шабла.

В сборния отбор на Шабла личаха имената на Александър Янев и Саша Топчов, както и други професионални състезатели.

Тази година финалите се състояха в град Шабла, а организацията на ББЛ създаде страхотна атмосфера и един огромен баскетболен празник в целия град.

Всичко протече с много музика и шоу, страхотни награди за зрителите и отлична организация, допълнена с изключителен феър плей от страна на отборите.

Баскетболното събитие се състоя в новоткритата баскетболна зала „Арена Шабла” благодарение на изключителната подкрепа от кмета на община Шабла.

Бомбата на турнира хвърли отбора на Микс, който след страхотна борба стигна до финал, където категорично надигра смятания за фаворит и миналогодишен шампион, а именно отбора на Хебър Пазарджик.

Те се справиха първо на четвъртфинал с втория отбор от регион Юг - Макс Спорт /102:90/, а на полуфинал победиха шампиона на регион Изток - Светкавица Търговище /70:78/.

На финала надиграха безапелационно шампионите от регион ЮГ – отбора на Хебър Пазарджик, с резултат 84:76.

Срещата започна равностойно като водачеството се сменяше непрекъснато. Силни минути за Вангел Илиев и Методи Илиев даваше леко предимство в края на първата част за отбора на Хебър при 25:22.

За отбора на Микс Матей Митев и Любомир Жечев показваха класа в тези моменти и държаха отбора си близо до съперника.

Началото на втората част бе ударно за Микс и след като се разиграха високите състезатели на отбора - Христо Господинов и Денис Василев, разликата скочи на осем точки при пет минути оставащи до почивката. Много силна защита и себераздаване в тези минути и за капитана Дани Милев, който влезе от пейката и зарази останалите с неистовата си енергия и подкрепа на паркета.

Асен Дечев беше принуден да вземе прекъсване и да се опита да задържи отбора си в мача. Ростера на Пазарджиклии беше скъсен след като Константин Коев се контузи при борба за топката. Така символичните домакини останаха с един център в лицето на Арабаджийски.

Точно там Микс надиграваха Хебър с мощния Христо Господинов, който беше безапелационен във всяка една фаза и много бързо извади от равновесие Арабаджиски, принуждавайки го да направи бързи три фаула.

Все пак бърза атака на Вангел Илиев, тройка на Станой Георгиев и негов нов пробив скъси разликата на една точка три минути преди полувремето. След няколко размени на кошове полувремето дойде при резултат 46:44 за отбора на Хебър.

По време на почивката на финала се проведоха няколко игри с публиката, в които всички деца дошли да се насладят на стрхотния мач, показаха точен мерник и завидни умения в баскетболната игра.

След почивката отбора на Миск стартира с ударна серия от 10:0. В този момент възпитаниците на Асен Дечев не знаеха къде се намират. Нова тройка на Господинов даде най-голямата преднина за отбора на МИКС - цели тринадесет точки при 16 мин до края на мача.

Хебър се хвърлиха на щурм, като отново Станой Георгиев и Методи Илиев с невероятни отигравания завързаха срещата за 65:59 в края на третата част.

Четвъртата част беше баскетболен празник и черешката на тортата в тези финали. Баскетболистите на МИКС показаха голямо сърце и повече желание за победата, а Хебър изглеждаха като току що събран състав, без никаква мотивация и много минорно настроение на пейката. Така дойде и крайния резултат 76:84 за Микс.

Най резултатен за Микс стана Христо Господинов записал чудовищен дабъл дабъл от 26 точки и 18 борби. Това постижение му донесе и званието MVP на финалите. Добре му пригласяха Любо Жечев с 21 точки и Матей Митев с 13 точки и 4 асистенции, а с много сърцата игра, Мартин Славов завърши с дабъл дабъл от 12 точки и 10 борби.

За състава на Хебър отново на познатото високо ниво се справиха близнаците Вангел и Методи Илиеви реализирали по 22 точки.

Най-добрите в целия турнир получиха и своите индивидуални награди, а именно това бяха:

Най-много блокирани стрелби – Юли Арабаджийски ( Хебър, Пазарджик )

Най-много хванати борби – Константин Касъров (Макс Спорт, Пловдив )

Най-много асистенции – Николай Златков (Светкавица, Търговище )

Най-много откраднати топки – Димитър Янчев (Светкавица, Търговище )

Най-добър реализатор – Петър Изевков (Макс Спорт,  Пловдив)

Най-полезен състезатели на турнира (MVP) – Христо Господинов (Микс, София)